Inwestycja w nieruchomości – jedna z najbezpieczniejszej lokaty kapitału

Już od wielu lat inwestowanie w nieruchomości cieszy się dużą popularnością. Nie dzieje się to bez przyczyny, ponieważ jest to jedna z najbezpieczniejszych form lokaty kapitału. Mimo tego, że na uzyskanie zysku z transakcji trzeba nieco poczekać, po dobrym opracowaniu strategii biznesowej jest on bardzo wysoki i korzystny.

Bez zbędnego ryzyka

Zanim przyszły inwestor zdecyduje się na lokatę kapitału w nieruchomościach powinien upewnić się, czy ten rodzaj inwestycji jest dla niego najlepszą opcją na ulokowanie swoich funduszy. Aby się o tym przekonać, warto przeanalizować rynek nieruchomości, a najlepiej wziąć udział w kilku szkoleniach z branży.  Staranny wybór nieruchomości, która ma zostać zakupiona w celu inwestycyjnym może przyczynić się do maksymalnego zmniejszenia ryzyka inwestycji i skrócić czas oczekiwania na zwrot środków. Powinna być ona zgodna z aktualnymi trendami na rynku i dostosowana do określonej grupy odbiorców. Zakup nieruchomości jest stosunkowo bezpieczną inwestycją, która przy starannej selekcji może przynieść bardzo wysokie zyski.

Bezpieczny wynajem

Jeśli kupujemy nieruchomość ze środków uzyskanych z kredytu, musimy dokładnie obliczyć kwotę najmu, aby inwestycja zadziałała jak najkorzystniej. Pieniądze, które co miesiąc dostarczają najemcy w ramach czynszu najmu powinny wystarczyć na pokrycie comiesięcznych rat kredytu oraz dodatkowych kosztów związanych z utrzymaniem nieruchomości. W ten sposób właściciele praktycznie nie ponoszą żadnych kosztów, a każda nadwyżka to czysty zysk.

Praktyki pokazują również, że kupując nieruchomość na wynajem nie można liczyć tylko na korzyści z nią związane, ale na określone wydatki (np. remont, uszkodzenia), co może negatywnie wpłynąć na rentowność całej inwestycji. Niemniej dobór lepszej jakości materiałów i odpowiednio rentownej ekipy remontowej może znacznie zmniejszyć koszty związane z eksploatacją nieruchomości przez najemców.

Czy flipping jest bezpieczny?

Flipping to nic innego jak tanie kupowanie nieruchomości, zwiększanie jej wartości w postaci remontu i sprzedaż w znacznie wyższej od ceny zakupu. Zwroty z takich inwestycji wynoszą średnio 15%, czasem 30% i 50% w odniesieniu do pierwotnej wartości nieruchomości. Ten sposób lokowania kapitału wymaga jednak dużego doświadczenia i wiedzy. Kupujący musi dokładnie oszacować koszt i czas remontu lokalu oraz określić potencjał terenu, w którym jest położony – to wszystko aby sprzedać nieruchomość z zakładanym zyskiem. Inwestorzy powinni również dobrze zapoznać się z historią zakupionej nieruchomości i skrupulatnie zapoznać się z treścią Księgi Wieczystej. Często sytuacja prawna tanich mieszkań jest skomplikowana. Wlicza się w to na przykład zadłużenie, postępowanie spadkowe lub postępowanie komornicze. W tym wypadku warto skorzystać z usług pośredników w zakupie nieruchomości, których zadaniem jest weryfikowanie tego typu niuansów.