Inwestowanie w nieruchomości – flip czy wynajem? Jaką strategię wybrać?

Chętnych na inwestowanie w nieruchomości nie brakuje, mimo rosnącej inflacji. To właśnie brak stabilizacji wartości pieniądza skłania Polaków do zadania sobie ważnego pytania: gdzie ulokować swoje środki, aby ich nie stracić? Jedna grupa inwestorów celuje w wynajem, a druga z nich we „flip”. Która z tych opcji jest korzystniejsza?

Mieszkanie na wynajem

W przypadku inwestowania w nieruchomości nadal największą popularnością cieszy się wynajem. Zdecydowanie największą zaletą jest możliwość uzyskania stałego i stabilnego zysku w momencie, kiedy mieszkanie jest wynajmowane bez przestojów. W ten sposób część lub nawet całość uzyskanych funduszy można przeznaczyć na spłatę zaciągniętego kredytu na nieruchomość.

Pamiętajmy jednak, że zakupione mieszkanie musi spełniać typowe wymagania dla najemców, czyli posiadać przynajmniej podstawowe wyposażenie oraz być w dobrym stanie. Warto zainwestować w nieruchomość, która znajduje się blisko uczelni wyższych lub office park’ów. Pozwala to na zachowanie ciągłości wynajmu. Kolejnym krokiem jest określenie naszego profilu najemcy. Jeśli naszą grupą odbiorców mają być rodziny z dziećmi lub osoby starsze, warto zainwestować w mieszkanie, które znajduje się w budynku z windą oraz położone jest w okolicy szeroko rozwiniętej infrastruktury i terenów zielonych. Przyszli najemcy na pewno docenią również mieszkanie z balkonem, czy przynależące do niego miejsce parkingowe oraz komórkę lokatorską. Dla wielu najemców niezbędna jest również kwestia bliskości do centrum. Jeśli planujemy wynajem studencki, zdecydowanym atutem będzie bliskość nieruchomości względem uczelni wyższych i komunikacji miejskiej.

Mieszkanie pod flip’a

House flipping polega na zakupie nieruchomości w atrakcyjnej cenie, szybki remont małym kosztem oraz sprzedaż z zyskiem. Inwestorzy działający na flip’ach najczęściej wyszukują najlepsze okazyjne nieruchomości na sprzedaż na rynku wtórnym. Co więcej, nieruchomość ta musi być w na tyle dobrym stanie, aby jej remont oraz odświeżenie nie pochłonął całego budżetu. Nie jest to jednak najprostsze, przed tym faktem należy zaznajomić się z rynkiem oraz zainwestować w profesjonalne szkolenia, które pomogą Ci jak najlepiej przygotować się do rozpisania business plan’u.

Po zakupie i remoncie nieruchomości przychodzi czas na sprzedaż. Aby mieć pewność, że finalizacja transakcji przebiegnie bezproblemowo warto skorzystać z usług agentów nieruchomości. Przygotują oni ofertę sprzedaży, wykonają profesjonalną sesję zdjęciową oraz znajdą idealnego klienta na Twoją nieruchomość.

Szacuje się, że stopa zwrotu na flippingu może wynieść nawet 30% z zainwestowanego kapitału. Przez popularność tego rodzaju inwestycji oraz wizji szybkiego i dużego zarobku liczba chętnych na ulokowanie swoich funduszy w nieruchomościach nieustannie rośnie. Dlatego decyzje o inwestycji warto podjąć szybko oraz skutecznie i wejść na rynek pewnym krokiem, ponieważ w tej branży nie można pozwolić sobie na błędy.